Image Alt

Ukončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti

  /  Ukončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti

Ukončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti

Odpovědi
1
Hlasy
2
agapo

Dotaz:

Dobrý den,
prosím o písemnou radu. Máme zaměstnance ve zkušební době, která mu končí k poslednímu dubnu a nyní šel na neschopenku. Lze mu ukončit pracovní poměr ve zkušební době i v průběhu pracovní neschopnosti? Nebo s ním máme podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru ve zkušební době? Děkuji za radu.


Odpověď:

Dobrý den,
zrušení pracovního poměru ve zkušební době je možné i v průběhu pracovní neschopnosti, avšak nejdříve 15. den od vzniku pracovní neschopnosti. Také se samotná zkušební doba o dobu pracovní neschopnosti prodlužuje. Pokud by zaměstnanec byl v pracovní neschopnosti například 9 dní, zkušební doba se následně o těchto 9 dní prodlouží. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být písemně doručeno, může být okamžité (nutné dodržet lhůty popsané výše) to platí pokud na písemnosti není uvedeno datum, považuje se za platné okamžikem doručení. Pokud datum uvedeno je, končí datem uvedeným na listině (to musí být později než je doručení písemnosti pokud jej posíláte poštou a ta jej doručí později než je datum zrušení PP, poměr stále trvá a končí dnem doručení. Pokud je to možné, písemnost by měl doručit zaměstnavatel, pošta je až druhá možnost v takovém případě musí jít o doporučenou zásilku do vlastních rukou).

Dohoda o ukončení PP ve zkušební době jako taková neexistuje. Stále se jedná o dohodu o ukončení pracovního poměru. Lze ji uzavřít i během zkušební doby, tak i během pracovní neschopnosti. Tento postup je však dle našeho názoru zbytečný a pro zaměstnance nevýhodný.

Holler Box