Honza pěstuje své dovednosti i zeleň

S Honzou, absolventem zahradnictví, hledáme práci a zároveň rozvíjíme jeho pracovní dovednosti. V posledních dnech jsme společně dali nový život starému vermikompostéru, který jsme proměnili na praktickou indoor minizahrádku. 🪴

Tato práce není jen o sázení. Pomáhá nám sledovat Honzovu:
• Jemnou a hrubou motoriku: Manipulace s materiálem, úchop, koordinace rukou.
• Svalovou sílu: Přenášení substrátu a další fyzická práce.
• Kognitivní funkce: Soustředění, myšlení, orientace a rozhodování.
• Psychomotorické tempo: Rychlost a plynulost práce.
• Samostatnost: Schopnost pracovat podle pokynů.

Honza bude v nácviku pracovních dovedností pokračovat na naší chystané terapeutické zahradě.

Minizahrádka, kterou Honza vytvořil ve spolupráci s naší ergoterapeutkou Markétou bude sloužit k nácviku pracovních dovedností také dalším klientům. K tomuto druhu činnosti jsou rostliny velice vhodné, mohou pomoci klientům s identifikací základních potřeb např. poučením z recipročního vztahu nezaliješ – uschne. Zároveň nám rostliny poskytují trochu předvídatelnosti, když jsou jiné věci nejisté.

V AGAPu se obecně snažíme o to, abychom naše prostory kde se setkáváme s klienty průběžně „ozeleňovaly“. Z mnoha zahraničních výzkumů vyplývá, že přítomnost rostlin obecně mají potenciál snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu i krevního tlaku. Výzkumy ve školních třídách, kde byly zelené stěny potvrdily, že děti zde dosahují lepších výsledků v testech na selektivní pozornost, což znamená, že se zaměří na jednu konkrétní věc a zároveň vyselektují nepodstatné nebo rušivé informace. Výzkumy naznačují, že zeleň je regenerační a zvyšuje schopnost koncentrace a to nejen u dětí. Proto máme v každé klientské místnosti několik pokojových rostlin – čím delší je expozice tím vyšší úroveň pohodlí a více pozitivních emocí:-), což je dobré pro nás i pro klienty.

Holler Box