Jak dnes funguje pošta?

V době uzavřených obchodů jsou e-shopy jednou z mála možností, jak se dostat k některým výrobkům. Mezi nejčastější způsoby dopravy pak patří Česká pošta. I ta ale v dnešních dobách funguje v omezeném režimu. Jak to tedy s poštou dnes je?

Otevírací doba

Všechny pobočky mají zrušen víkendový provoz. V pracovní dny fungují maximálně do 16.00. Do deváté hodiny ranní jsou pobočky vyhrazeny, podobně jako v obchodech, pro osoby starší 65 let, pro držitele průkazu ZTP/P starších 50 let, včetně doprovodu a také pro osoby pracující v pečovatelských službách. Nikdo jiný v té době nebude obsloužen.

Doručování všech zásilek

Pokud při přebírání zásilky nebudete mít rouškou (či jinou vhodnou pomůckou) zakryty ústa a nos, doručovatel Vám tuto zásilku z důvodu ochrany vlastního zdraví nemusí předat. V takovém případě zásilku odveze zpět na příslušnou ukládací poštu. U uložených nedoručených zásilek, u kterých to bude možné, bude automaticky prodloužena úložní doba na maximální možnou (obvykle jeden měsíc od doby uložení). U některých zásilek ale toto může být vyloučeno  odesílatelem (např. některé zboží na dobírku), případně nemusí být v souladu s danou službou pošty.

Doručování obyčejných zásilek a obyčejných balíků

Standardním způsobem. V případě uzavřené provozovny firem či podnikatelů a chybějící schránky bude zásilka uložena na příslušné poště bez zanechání výzvy k vyzvednutí. Doba uložení bude prodloužena na maximum.

Doručování důchodů

V případě, že zaměstnanec bude mít respirátor a vy roušku, může doručení proběhnout standardním způsobem. Pokud zaměstnanec nebude mít respirátor, zazvoní u dveří a vyzve příjemce k položení osobního dokladu na zem či jiné vhodné místo u dveří. Poté doklad převezme, ověří totožnost, následně důchod, doklad totožnosti a doklad o převzetí vloží do obálky, kterou opět položí na zem či jiné místo. Vyzve k podpisu dokladu o převzetí, který příjemce podepíše a vloží zpět do obálky. Ten si doručovatel převezme, zkontroluje a následně dezinfikuje své ruce.

Výběr poštovních schránek

Provádí se vždy v pondělí, středu a v pátek.

Poštovní poukázky

Pokud je možné je doručit vložením do schránky, budou vloženy do schránky. Pokud toto není možné, budou uloženy na příslušné pobočce bez pokusu o doručení. Jelikož je platnost poukázky 25 dní, nejsou stanoveny žádné další mimořádné postupy, tedy nebude automaticky prodloužena doba uložení.

Doručování balíků, vč. “Balíků Nadrozměr”

Doručují se standardním způsobem, pozastavuje se však služba “Komplexní doručení” a “Odvoz spotřebiče”.

Listovní a balíkové zásilky ze zahraničí

Doručují se standardním způsobem.

Zapsané zásilky

Cenná psaní a a EMS  

(EMS je služba s garantovaným dodáním následující den po dni podání, v pracovní den i v sobotu)

Doručuje se standardním způsobem. V případě uzavřené provozovny a chybějící schránky stejný postup jako u obyčejných zásilek. Zásilky EMS se nepřijímají se službou doručení v sobotu, v neděli, či ve svátky.

Ostatní zapsané zásilky

Doručují se standardním způsobem s několika výhradami

  1. Pokud přijatá zapsaná zásilka nemá doplňkovou službu “Dodejka”, “Dodání do vlastních rukou”, nebo “Dodání do vlastních rukou výhradně jen adresáta” a bude bezvýsledně učiněn pokus o dodání, se poté až do odvolání považují za zásilky s kombinací služeb “Nevracet, vložit do schránky” a “Neukládat.” To znamená, že se po neúspěšném pokusu o doručení vloží přímo do schránky.
  2. Pokud je provozovna firem nebo podnikatele uzavřena a není k dispozici poštovní schránka, zásilka se uloží na poště bez zanechání výzvy k vyzvednutí.
  3. Pokud je to možné, doba uložení bude automaticky prodloužena na maximum.

 

Zdroj:

www.ceskaposta.cz/omezeni-vnitrostatnich-sluzeb?iitt=VuU9RM4lhMPshFW5bf8.RC8LakWLny4squ8LaC8.qzTT&utm_source=exponea&utm_campaign=9CYJ4WR23&utm_medium=mailing (25. 3. 2020)

Holler Box