Velikonoce v období karantény

Velikonoční svátky jsou přede dveřmi a možná stojíte před výzvou, jak je v klidu prožít, i když možná nebudete s rodinou a blízkými. Přinášíme vám krátké zamyšlení a několik tipů, jak mít Velikonoce tradiční i v období karantény.

Vzpomeňte si na svou větu: „Až budu mít čas, tak…“

Právě teď máte skvělou příležitost vrátit se k rozpracovaným úkolům. Máte na poličce rozečtené knihy? Bezva, vyberte z nich ty, které vám v tomto období zlepší náladu či rozšíří obzory a vrhněte se na ně! Máte doma nedodělané věci, které se vám dařilo roky přehlížet? Možná je právě teď vhodná doba k tomu, abyste se pustili do drobných oprav. Nebo máte už několik let neaktualizovaný životopis? Odpověď znáte.

Anebo vaše věta končila o něco méně akčně. Možná jste si po zápřahu v práci potřebovali konečně oddechnout a natáhnout nohy. I velikonoční období může být správný čas na to, abyste dobili baterky. Poklidný výlet na kole do přírody. Vyrábění velikonočních ozdob s dětmi. Možnost ráno si přispat a dovolit si pár dní nemyslet na deadliny.

Velikonoce s rodinou… nebo bez ní?

Dobití baterek může mít různé podoby. Někdo potřebuje strávit pár dní o samotě, kdy mu společnost dělá dobrá kniha nebo film. Na chvíli se zahloubat do sebe a připomenout si, kým je. Pro někoho to může být spíše dobrý rozhovor s milovanou osobou nebo přáteli. Případně odpočinková večeře s rodinou u svátečního jídla.

Co ale v případě, že nařízení vlády doporučuje o Velikonocích necestovat po republice za rodinou? Izolace může mít na člověka neblahé účinky spojené s pocity osamocení, nejistoty a bilancováním. Je to ale naprosto zdravá a přiměřená reakce na nepřiměřenou situaci. Období Velikonoc může být rovněž příležitostí ke ztišení se a návratu k sobě. Vytváří se tak prostor pro zkoumání, přehodnocování a plánování. Svátky jsou sváteční i proto, že se společně sejde širší rodina. Jelikož to o těchto svátcích nebude možné, zkuste se na to připravit. Vytipujte si členy rodiny, se kterými byste se za normálních okolností o svátcích potkali, a zavolejte si. Zajímejte se o to, jak tento čas tráví, co jim dělá radost, jak se cítí. Vyjádřete, že vám na nich záleží a že jste s nimi, i když na dálku.

(Ne)tradičně

Možná se právě potýkáte s nejvíce turbulentním, nejistým a nestabilním obdobím, jaké jste kdy prožili. Lidé přicházejí o práci a finanční příjem je nejistý. V této době je o to důležitější uvědomění, že tradice jsou něco, co nás přesahuje. Přesahují nás v prostoru a čase, propojují nás s kulturou a dávají životu rytmus a smysl. Můžeme je chápat jako určitý stabilní prvek v této nejisté době. Nebo se na ně můžeme podívat jako na něco, co spoluvytváříme a máme tedy ve vlastních rukou, jakou podobu svátkům tento rok dáme. Vzpomeňte si, co máte ve zvyku o Velikonocích dělat. Co z toho všeho je možné zrealizovat i v období karantény? Které tradice je možné zachovat a které trochu přizpůsobit?

A na závěr malý experiment.

Zpomalte… zasněte se… a představte si sebe za týden. Přeneste se do budoucnosti. Jste doma, je vám fajn a je po Velikonocích. Cítíte, že jste v pohodě a poslední dny jste si vlastně docela užili. Určitá omezení stále trvají, ale svítá na lepší časy. Cítíte se odpočatě a klidně.

Přeneste se v představě do této blízké budoucnosti… a zavzpomínejte si, co jste všechno během uplynulých dnů a Velikonoc dělali tak, aby vám bylo fajn.

Co všechno jste dělali pro to, abyste si odpočinuli, načerpali nové síly a byli zde pro své blízké. Pro sebe. Možná jste něco nového zkusili, nebo jste něco začali dělat jinak. Možná jste se zbavili toho, co v životě nepotřebujete a naopak otevřeli dveře něčemu novému. Možná jste pociťovali něco, s čím jste si nevěděli rady, ale zároveň jste tušili, že je to v pořádku a že to k této situaci patří. 

Co jste dělali pro to, abyste se cítili příjemně? 

Jaké velikonoční rituály a tradice se vám podařilo zachovat?

Kdo a co všechno přispělo k tomu, aby se vám v této situaci žilo snadněji?

Co nového jste vyzkoušeli, co vám udělalo radost?

Co hezkého jste zažili a s kým?

Úkolem posledních týdnů je poprat se s novou situací. S úzkostí a nejistotou. Jde to snáz, pokud tušíte, jak na to. Pokud jste si zkusili alespoň na chvilku představit si to všechno hezké a začal se vám v hlavě vynořovat alespoň základní scénář, zdá se, že víte, jak to zvládnout. Svátky i to, co přijde po nich.

Holler Box