Co čekat od online pohovoru

I když se může zdát, že firmy v současnosti lidi spíše propouštějí, než aby nabíraly nové, není to tak úplně pravda. Mnoho firem hledá šikovné zaměstnance, díky kterým se jim podaří ustát současnou krizi. Pokud si právě hledáte zaměstnání, pravděpodobně vás čeká pohovor „na dálku“. Znamená to, že se se zaměstnavatelem nebo s personalistou uvidíte prostřednictvím obrazovky, tedy online.

Pohovor možná někdy připomíná divadelní hru. Je potřeba mít scénář, připravit a nacvičit si svoje vystoupení, zvolit vhodný “kostým” a předvést to nejlepší.

Vaše vystoupení se ale nyní musí vtěsnat do “časoprostoru” přibližně jedné hodiny a obrazovky vašeho počítače. AGAPO vám přináší tipy, jak se na to připravit.

Generálka před představením

V tomto případě už nemusíte řešit cestu na pohovor, nebo jak správně podat ruku, abyste působili sebejistě. Odpadá vám tedy hned několik starostí, přibydou ale nové.  

Při online pohovoru je zásadní, aby fungovala veškerá zvuková a obrazová technika. V předstihu, ideálně den předem, si na vašem počítači zkontrolujte kameru, zvuk a seznamte se s programem, který budete používat. Z vlastních zkušeností můžeme doporučit starý dobrý Skype nebo o něco modernější Zoom nebo Jitsi. Klasikou může být taky Viber nebo WhatsApp. Pokud by se vám z nějakého důvodu nepodařilo spojení navázat, vždy se můžete domluvit, že si se zaměstnavatelem zavoláte a pohovor proběhne prostě telefonicky.

Příprava versus improvizace

Nyní jste zvládli technickou zkoušku a čeká vás další, kterou je samotná příprava na pohovor. Zkuste si vzpomenout na svůj poslední pohovor. Co všechno jste si o firmě zjistili, jak jste se připravovali, jak se vám podařilo zvládnout stres?

Nezapomínejte, že i když online pohovor probíhá z pohodlí domova, jde o skutečný pohovor a může vám přinést vysněnou práci. Nenechte se proto zaskočit otázkami zaměstnavatele. Lepší než improvizovat je být připravený. 

Stručně řečeno to znamená ujasnit si odpověď na 3 základní otázky: 

  • Proč se na danou pozici hlásím?
  • Co všechno o dané pozici a firmě vím?
  • Co můžu firmě nabídnout?

Pokud na tyto otázky dokážete odpovědět, skvělé! Počítejte s tím, že na pohovoru se s těmito otázkami určitě setkáte.

Každá postava má svůj kostým

I při online pohovoru by vaše oblečení mělo být profesionální a korespondovat s pozicí, na kterou se hlásíte. Standardně by mělo jít o halenku a sukni nebo kalhoty, u mužů pak košile nebo polokošile. Samozřejmostí jsou také upravené vlasy, nehty či decentní líčení u žen.

Domluvte se se členy domácnosti, ať vám v průběhu pohovoru dopřejí soukromí. Rovněž to platí i o mobilu a dalších zařízeních, jejichž zvonění může působit rušivě.

Myslete taky na prostor kolem sebe. Jelikož kamera zabere určitou výseč prostoru ve vašem pokoji, ujistěte se, že v něm zaměstnavatel neuvidí špinavé prádlo na zemi, nebo týden neumyté nádobí. Myslete na to, že první dojem je klíčový. Upraveným zevnějškem i prostředím kolem sebe si můžete přidat plusové body.

Světla, na značky a jedem!

Podobně jako klasický, tak i online pohovor se musí časově naplánovat. Pokud vás například pohovor čeká v 11:00, buďte připraveni ideálně 10 minut předem. Ještě jednou zkontrolujte techniku, aby pohovor mohl začít plynule a nebyl ničím rušen.

„Samotný pohovor už probíhá úplně standardně”, shodují se kandidáti, kteří online pohovor absolvovali. Atmosféra bývá stejná jak při klasickém pohovoru a jistá dávka nervozity je přirozená. Jelikož teď nemáte možnost podívat se na pracoviště a kolegy na vlastní oči, zaměstnavatel se vám bude snažit pracovní kulturu co nejvíce přiblížit a popsat. Buďte ale taky aktivní, ptejte se a projevte zájem. Můžete se třeba ptát na to, jak bude vypadat váš typický pracovní den, kde bude vaše pracovní místo nebo v jak velkém týmu budete pracovat.

Jelikož pohovor online bývá méně dynamický a živý než ten klasický, je vhodné zůstat něčím zapamatovatelný. Řeč těla se při online pohovoru koncentruje převážně do obličeje. Nezapomínejte se proto usmívat. Výhodou je, že svůj výraz vidíte na obrazovce. Pozor, snažte se ale při hovoru dívat spíše do kamery, než na sebe.

Scénář můžete mít s sebou

Tohle je velká výhoda online pohovoru. Na stole můžete mít připravený svůj životopis, chytré poznámky k pozici, na kterou se hlásíte nebo otázky, na které se chcete zaměstnavatele zeptat. Tohle všechno pak nemusíte lovit zpaměti jako při klasickém pohovoru. Budete tak působit více sebejistě a připraveně, což zaměstnavatel určitě ocení.

A na závěr…

Pamatujte na to, že i když chcete působit co nejlépe, je vždy dobré zůstat přirozený a autentický. I ta nejlepší divadelní hra ztratí svůj šarm, pokud působí uměle. Ani při online pohovoru tudíž nezapomínejte projevit svou osobnost, vlastnosti a zájmy, pokud se o to zaměstnavatel zajímá. Kromě dobrého zaměstnance totiž hledá i fajn kolegu a někoho, kdo zapadne do kolektivu.

Nezapomínejte, že online pohovor je jen jiná forma pohovoru. Určitě už za sebou máte mnoho zkušeností, které právě teď můžete zúročit. Věříme, že i díky naší sérii článků se vám podaří najít si zaměstnání co nejvíce podle vašich představ.

Pokud jste už absolvovali online pohovor, budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. A pokud vás nějaký v blízké době čeká, držíme palce, ať dobře dopadne.

Další informace k tématu online pohovoru naleznete zde:

dorsetrecruitment.cz/cz/career-advice/skype-interviews

www.jobs.cz/poradna/jak-na-online-pohovor-mame-tipy-od-hristu

Holler Box