Jak se připravit na obvyklé otázky při pohovoru

Pokud se vám podařilo zaujmout potenciálního zaměstnavatele životopisem tak, že vás pozval k pohovoru, je vhodné připravit se předem na otázky, které vám může položit.

Jak a proč se na to připravit? Třeba podle hesla – „kdo je připraven, není překvapen“.

1. Příprava – „Co víte o naší firmě?“

V rámci přípravy si určitě zjistěte co nejvíce informací o firmě, ve které se ucházíte o místo. Je dobré ukázat, že víte, kam se hlásíte. Projděte si webové stránky firmy, zjistěte si, co všechno dělá, jak dlouho funguje, kde má pobočky. Pokud má popsány firemní hodnoty, vizi, poslání, určitě si tyto informace projděte. Podívejte se např. i na logo firmy, i na takové věci se zaměstnavatel může zeptat a ověřit si, jak jste pozorní. Můžete si udělat poznámky a mít je připravené při online pohovoru. Pokud víte, že ve firmě pracuje někdo známý, zkuste ho vyzpovídat, ať si můžete doplnit informace. Budete připraveni na otázku „Co víte o naší firmě?“

Pokud se chcete o zaměstnavateli ještě něco dozvědět, můžete zkusit web atmoskop.cz, kde firmy hodnotí bývalí nebo i současní zaměstnanci.

2. „Povězte nám něco o sobě“

Rozhodně nezačínejte ve stylu “narodil jsem se…, žil jsem ve městě XY…”. Tato otázka není výzvou k dlouhému tlachání, firmu zajímají vaše konkrétní znalosti a zkušenosti, čím můžete být firmě prospěšný. Proto se zaměřte na rekapitulaci vašeho pracovního života, na znalosti, zkušenosti, co se vám kdy v práci povedlo, co vás bavilo, co vás bavilo méně. Nemusíte odříkat všechny pozice, které jste kdy absolvovali, vypíchněte zejména ty, které korespondují s pozicí, na kterou se teď hlásíte. Pokud jste absolvent a hledáte první zaměstnání, klidně popište zkušenosti z brigád, pokud jste nějaké absolvovali, z výměnných studentských programů, můžete zmínit téma své diplomové práce apod. Pokud jste dlouho nepracovali, např. z důvodu péče o osobu blízkou, klidně popište svůj běžný den při péči, taková činnost vyžaduje velké nasazení (fyzické i psychické) i dobré plánování času, což může firma ocenit. Často se může objevit dotaz zaměstnavatele na vaše silné a slabé stránky, proto se nenechte zaskočit a připravte se. Nemusíte ze sebe dělat supermana, neměli byste se ani ostýchat se pochválit. Zkuste se vyvarovat obvyklých klišé, jako je flexibilita nebo týmový hráč. Své silné stránky byste měli vztahovat k pozici, na kterou se hlásíte. Nemusí to být přímo vlastnost, ale třeba zkušenost z obdobné pozice. O slabých stránkách se asi hovoří ještě obtížněji, ale hlavně – nemusíte je prozrazovat všechny. Zkuste zmínit třeba vlastnost, která může být zároveň i pozitivní, např. přehnaný perfekcionismus (může to znamenat, že vám práce déle trvá, ale na druhou stranu to může znamenat, že odevzdáte práci bez chyb).

3. „Proč chcete pracovat zrovna u naší firmy?“

Tato otázka je v úvodu pohovoru obvyklá, zaměstnavatel chce zmapovat vaši motivaci. Přečtěte si předem ještě jednou inzerát s pracovní pozicí, na kterou se hlásíte a hlavní požadavky zaměstnavatele. Zkuste si odpovědět, co vás nejvíc láká na uvedené práci, vhodné je zaměřit se na jiné věci, než je výplata a benefity. Zaměřte se na náplň práce, kterou byste měli vykonávat. Můžete zmínit třeba i to, že se vám líbí, co firma nabízí zaměstnancům – např. flexibilní pracovní dobu, možnost vzdělávání nebo že podporuje dětský domov. Můžete uvést i ryze praktické věci, např. že vám vyhovuje dojezdová vzdálenost nebo dobré dopravní spojení.

4. „Jakou si představujete mzdu?“

V druhé polovině pohovoru obvykle přijde řeč na výši mzdy. Měli byste mít předem promyšleno, co odpovíte. Buď zaměstnavatel mzdu uvádí již v inzerátu a pokud jste s nabízenou částkou srozuměni, můžete odpovědět, že akceptujete uvedenou nabídku, případně se ještě doptat na příplatky (třeba u vícesměnného nebo nepřetržitého provozu). Pokud mzda uvedena není, měli byste sdělit konkrétní částku (udává se hrubá mzda). Tato otázka mnohé znervózní, ale k pohovoru prostě patří a měli byste se umět ocenit dle svých zkušeností a vzdělání. Pokud otázka na výši mzdy nepadne, měli byste se zeptat sami, a to ke konci pohovoru. Pokud se vám nabídka bude zdát nízká, zkuste nedat najevo zklamání. Můžete sdělit, že si jejich nabídku ještě promyslíte. Pokud sdělíte zaměstnavateli částku a ten vám odpoví, že je moc vysoká, nenechte se odradit. Zkuste odpovědět otázkou “A jaká je vaše představa?”. O mzdě se může trochu licitovat a třeba se nakonec dohodnete k oboustranné spokojenosti.

5. „Chcete se na něco zeptat?“

Tato otázka mnohého uchazeče rozhodí, ale pohovor by měl být dialog, proto byste neměli začít rudnout a koktat, ale mít připraveny i nějaké otázky na zaměstnavatele. Zkuste si připravit 2 až 3 otázky, zaměřené na práci nebo na na život ve firmě. Např. jak by vypadal váš obvyklý pracovní den, co budete muset zvládnout ve zkušební době, v jak velkém kolektivu budete pracovat, jaké jsou možnosti vzdělávání, zda firma pořádá nějaké akce pro zaměstnance apod.

6. Osobní otázky

Někdy mohou padnout dotazy i na rodinný nebo zdravotní stav, věk, děti. Na takové otázky nemusíte odpovídat, jsou diskriminační a zaměstnavatel se na ně ptát nesmí. V tomto případě můžete tedy slušným a klidným způsobem sdělit, že si myslíte, že tyto otázky nesouvisejí s výběrovým řízením. Pokud na takové otázky přesto odpovíte, je to vaše rozhodnutí. Některé otázky například na zdravotní stav navíc nemusí být nutně diskriminační, velmi záleží, jak se zaměstnavatel zeptá. Otázka typu “Je vám známa nějaká překážka k vykonávání této pracovní pozice?” se často týká právě zdravotního stavu, avšak nevyžaduje nic více, než by se zaměstnavatel později dozvěděl ze vstupní lékařské prohlídky.

7. Divné otázky

Stává se, že zaměstnavatelé pokládají otázky, které na první pohled vůbec nesouvisí s pracovní pozicí, o kterou se ucházíte (např. jakým byste chtěl být zvířetem). Tyto otázky většinou cílí na to, zda se necháte snadno zaskočit, nebo jste schopni pohotově reagovat. Případně mají odhalit některé vaše skryté rysy, či ověřit vaše logické myšlení.

Co na pohovoru neříkat:

  • „můj předchozí zaměstnavatel byl hrozný“ – nepomlouvejte své bývalé zaměstnavatele, potenciální zaměstnavatel si může představit, že za nějakou dobu takto budete mluvit i o něm
  • „nabízíte dobré peníze“ – pokud zaměstnavatel nabízí dobré finanční ohodnocení, nevyzdvihujte peníze jako hlavní důvod, proč se hlásíte na danou pozici, najděte i jiná pozitiva
  • „nemám žádné otázky“ – pokud vám dá zaměstnavatel prostor pro dotazy, mějte je předem připravené, nepůsobí dobře, když se na nic nechcete zeptat, na zaměstnavatele to působí jako nezájem
Holler Box