Otázky, které u pohovoru položíte VY

Pohovor můžeme chápat jako rovnocenný dialog osob, které společně vyjednávají pracovní možnosti a podmínky. Jedna strana nabízí svoje schopnosti a dovednosti a druhá strana zase možnost pracovního uplatnění a odpovídající ohodnocení. Pracovní pohovor určitě nemá vypadat jako jednostranný výslech. Naopak, podle toho, na co se zeptáte vy, můžete zaměstnavateli ukázat svůj zájem, motivaci a to, jak o dané pozici uvažujete.

Pojďme se tedy blíž podívat na to, jak se zeptat na to nejdůležitější a vytvořit si tak o pozici co nejpřesnější představu.

Když si podrobně studujete pracovní pozici, na kterou se hlásíte, určitě vám v hlavě běží mnoho otázek. Jednou z výhod osobního (nebo online) pohovoru je to, že nabízí prostor, abyste na tyto otázky dostali odpověď.

Na začátek je dobré představit si sebe sama na dané pracovní pozici. Co všechno byste o ní potřebovali vědět, aby se Vám dobře pracovalo? Umíte si představit, jak by vypadal váš běžný pracovní den? Nebo v jak velkém kolektivu budete pracovat? Nebo kolik za vaši práci na konci měsíce dostanete?

Pokud vám v hlavě víří otázky, rovnou si je zapište a takto připravené je můžete položit zaměstnavateli nebo personalistovi na pohovoru. Výhodou je mít otázky připravené dopředu, abyste je pak nemuseli složitě lovit z paměti.

Abychom vám to trochu ulehčili, tak vám nabízíme několik typů otázek, kterými určitě nic nepokazíte:

  •   Jaké jsou možnosti vzdělávání?
  •   Nabízíte možnost práce z domu nebo pružnou pracovní dobu?
  •   Co musí člověk umět, aby na této pozici uspěl?
  •   Jaké jsou možnosti kariérního růstu?
  •   Je ještě něco, co bych měl/a o této pozici vědět, co není napsáno v inzerátu?

Je možné, že na většinu otázek dostanete odpověď už v průběhu pohovoru, kdy se vám bude zaměstnavatel snažit pozici co nejvíce přiblížit. Buďte proto při naslouchání pozorní. Nepůsobí dobře, pokud se ptáte na něco, co již bylo zmíněno.

Ptejte se tedy konkrétně na to, co vás upřímně zajímá. Mějte připraveny 2 až 3 otázky, případně se doptávejte v průběhu, pokud na to je prostor.

Nezapomínejte, že čím více informací budete o pozici mít, tím přesnější bude vaše představa o budoucí práci. 

www.forbes.cz/10-otazek-na-ktere-byste-se-meli-zeptat-pri-pracovnim-pohovoru

www.jobs.cz/poradna/21-otazek-na-ktere-na-pohovoru-polozte-vy

Holler Box