Náhrada mzdy
Kolik dostanu, když jsem v nařízené karanténě?
O nařízení karantény, jejím trvání a ukončení rozhoduje orgán ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice) nebo poskytovatel zdravotních služeb (praktický lékař).
Zaměstnanec má právo na náhradu mzdy/platu ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku po dobu prvních 14 dnů – toto vyplatí zaměstnavatel (postupuje se dle zákoníku práce). Pokud se zaměstnanec ani potom nevrátí do práce, má od 15. dne nárok na nemocenskou. Tu už vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení – postupuje se dle zákona o nemocenském pojištění.
Co je to průměrný redukovaný výdělek – podobně jako u nemocenských dávek i v případě náhrady mzdy do výpočtu vstupují redukční hranice, které se používají pro úpravu průměrného výdělku a které se každý rok mění. Bližší informace může podat vaše mzdová účtárna.
A pokud je má firma uzavřená kvůli mimořádným opatřením?
Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu uzavření provozoven na základě mimořádných opatření vlády (např. restaurace, většina obchodů apod.) nebo z vlastního rozhodnutí, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.
Co když nemůže zaměstnavatel zajistit chod podniku kvůli prostoji, například výpadek dodávek surovin nebo pohonných hmot?
Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu prostoje, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel také může zaměstnance převést na jiný typ práce, avšak pouze s jeho souhlasem. Jednostranné převedení na jinou práci ze strany zaměstnavatele není přípustné.
Když zaměstnavatel nemá práci, protože nejsou zakázky, kolik dostanu?
Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací. Pokud u zaměstnavatele není odborová organizace, může být toto uplatněno i na základě vnitřního předpisu zaměstnavatele.
Zaměstnavatel mi nařídil práci z domova, kolik dostanu?
Pokud se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na práci z domova, náleží zaměstnanci mzda/plat v plné výši.
Zaměstnanec může pracovat domova i při nařízené karanténě. Zaměstnanci v takovém případě pak přísluší mzda v plné výši, nikoli náhrada mzdy nebo nemocenské poskytované při karanténě.
Kdy mám právo na pracovní volno a ošetřovné?
Po celou dobu uzavření příslušného školského zařízení/stacionáře přísluší zaměstnanci pracovní volno a dávka ošetřovné:
-
-
- z důvodu péče o dítě mladší 13 let (posledním dnem, kdy může vzniknout nárok, je předcházející den před 13. narozeninami)
- pokud se rodiče starají o hendikepované dítě (alespoň v I. stupni závislosti), neplatí žádná věková hranice
- pokud pečujete z důvodu uzavření zařízení sociálních služeb (denní stacionáře apod.) o hendikepovanou osobu (alespoň I. stupeň závislosti), se kterou žijete ve společné domácnosti. Věkové omezení stanoveno není.
-
Pečující osoby se nyní mohou o péči střídat dle potřeby vícekrát a neomezeně. Znamená to, že např. oba rodiče se můžou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo zůstane doma s dětmi nebo hendikepovaným.
Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny (od prvního dne) a činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.
Co znamená redukovaný denní vyměřovací základ?
Jde o průměrný denní příjem za rozhodné období (zpravidla za 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla potřeba péče). Ten se dále podle zákona o nemocenském pojištění upravuje pomocí tří redukčních hranic, tím se získá tzv. redukovaný denní vyměřovací základ.
Pokud potřebujete něco blíže vysvětlit, můžete se se obrátit na naši on-line poradnu na www.agapo.cz, případně na Call centrum ÚP ČR – tel. 844 844 803
Zdroj:
www.mpsv.cz/prava-zamestnancu (27. 3. 2020)
www.mpsv.cz/web/cz/osetrovne (30. 3. 2020)