Životopis

Pokud momentálně hledáte práci, poslední týdny možná máte pocit, že se Váš vlak zastavil uprostřed polí. Průvodčí lítá mezi vagony, nikomu nic neřekne a tak všichni jen sedí a čekají. Vystupovat se nedoporučuje, vlak se může kdykoliv zase rozjet, ale jak využít tu spoustu času?

Tak je to teď i s prací. Rozjetý vlak pracovních nabídek, pohovorů a nástupů do práce se teď zastavil, nebo alespoň hodně zpomalil. Všude je nejistota a hodně nervozity. Nedoporučujeme ale z vlaku hledání práce vystupovat – raději zůstaňte sedět a využijte čas na zlepšení svých šancí na trhu práce.

 

Téma pro dnešní den: ŽIVOTOPIS

Podívejte se na svůj životopis, jestli je pro zaměstnavatele dostatečně srozumitelný a čitelný. Základem je struktura a délka – zhustit informace o vašem profesním životě ideálně na jednu stranu, maximálně jeden list.

 

1. Kontaktní údaje

Tip: pokud si hledáte práci na chráněném pracovním trhu, pro větší přehlednost můžete uvést pod své kontaktní údaje i zdravotní stav: osoba zdravotně znevýhodněná, pobírám invalidní důchod 1. stupně apod. Toto ale úplně postačuje, další údaje o zdravotním stavu patří mezi citlivé a nemusíte je nikomu sdělovat. 

V záhlaví životopisu může být i fotografie, pokud ji chcete zveřejnit, nebo pokud ji zaměstnavatel vyžaduje.

Tip: selfíčko s domácími miláčky nebo fotku ze svatební cesty ukažte jen svým známým. Trocha formálnosti v sebeprezentaci v případě životopisu není na škodu.

 

2. Pracovní zkušenosti seřazené chronologicky od nejnovější po nejstarší

Tip: životopis nemusíte zahltit veškerými pracemi a brigádami, které jste kdy absolvovali. 

Pokud se hlásíte na místo v administrativě a máte již v tomto oboru zkušenosti, letní brigádu točené zmrzliny můžete klidně vynechat. Na druhou stranu, pokud máte pracovních zkušeností méně, nebo jste čerstvý absolvent, i během prodeje zmrzliny jste mohli pilovat rychlou a efektivní práci pod časovým tlakem. A tyto dovednosti zcela jistě uplatníte i jako asistent/ka vedení obchodní společnosti. Je ale potřebné toto zmínit – ať už v popisu pracovní náplně, nebo v průvodním dopise. Popište pracovní náplň, co přesně jste dělali, případně jakých úspěchů jste dosáhli. Zkusme se na to podívat:

Prodavačka v galanterii. A tečka.

nebo

Prodavačka v galanterii – náplní mé práce byla komunikace s dodavateli zboží, pravidelné inventury, zaškolování nových kolegyň, obsluha zákazníků, organizace prodejního prostoru včetně sezónní výzdoby. Během mého působení v obchodě se nám s kolegyněmi podařilo rozšířit okruh pravidelných zákazníků a náš obchod doporučila ve svém blogu Výšivkami ke štěstí blogerka Anička X.

 

3. Vzdělání

Tip: napište název školy celým slovem. Např. zkratka SŠTE Brno může být srozumitelná pro Vás, zaměstnavatel ale zcela jistě ocení celý název Střední škola technická a ekonomická Brno. 

Pokud jste během školy absolvovali praxe, určitě zmiňte i toto. Absolventi vyšších odborných a vysokých škol mohou uvést např. téma své závěrečné práce.

 

4. Další znalosti a dovednosti, např. znalost práce na počítači, že jste aktivní řidič nebo ovládáte cizí jazyk

Tip: uveďte dovednosti, které dokážete uplatnit tady a teď. Když uvedete znalost němčiny, můžete se Vám stát, že na část pohovoru bude vedena i v tomto krásném jazyce. Na druhou stranu nebojte se uvést například zkušenosti s vysokozdvižným vozíkem, i když teď právě nemáte platný průkaz – s jeho vyřízením Vám zaměstnavatel pomůže. Nepodceňujte se, pokud jste němčinu měli na základní škole a dvacet let jste ji nepoužili, pořád to  znamená, že ji umíte lépe, než někdo, kdo ji nikdy neviděl. Uveďte však tento údaj na pravou míru.

 

5. Zájmy

Tato část je zcela dobrovolná. Své zájmy můžete, ale nemusíte uvést. Pokud se rozhodnete zmínit něco o svých volnočasových aktivitách, je lepší vyhnout se kontroverzním tématům, např. pozorování UFO nebo střelba na pohyblivý cíl. 

V některých životopisech se objevuje i popis osobních vlastností: jsem spolehlivý, rád se učím novým věcem… I když toto všechno může být pravda, problémem je, že to o Vás vlastně nic nevypovídá. Buďte konkrétnější – jak se to ve Vaši práci projevilo? 

Zmiňovaná paní prodavačka z galanterie se musela učit hodně. Může to ilustrovat například tím, že poslední dobou roste zájem o rukodělné práce a musela tak sledovat současné trendy, např. znovuobjevenou techniku macramé. Zároveň tím projevila i flexibilitu a prozákaznický přístup.

Pokud byste se chtěli ohledně psaní nebo úpravy životopisu poradit, určitě se na nás můžete obrátit.

Holler Box